خرید فایل های قابل دانلود
جستجو   :  

فواید و مضرات دلستر برای کودکان

دلستر ها به دلیل اینکه از جو استخراج می شوند دارای ویتامین B و اندکی از ویتامین های دیگر مثل A و E است همچنین این نوشیدنی حاوی مقداری آهن و روی نیز می باشد.طی تحقیقاتی که بر روی کودکان انجام شده کودکانی که در طول روز ۴ مرتبه دلستر مصرف می کنند نسبت به سایر کودکان بیشتر دچار خشونت های رفتاری می شوند. زیرا نوشیدن دلستر برای کودک به دلیل داشتن قند باعث کند شدن ادراک مغز او و تاثیر نامطلوب بر خلق و خوی می شود و اگر به همین روند ادامه دهند و میزان مصرف این نوشیدنی ها را افزایش دهند رفتارشان نیز بد و بدتر خواهد شد.

مضرات خوردن دلستر در کودکان

اگرچه تحقیقات برای تعیین میزان مضر بودن دلسترها چندین بار صورت گرفته اما برای اولین بار میزان اختلالی که می تواند در کودکان ایجاد کند را سنجیده اند. تمامی محققان به این باور رسیده اند که کم کردن میزان مصرف دلسترها برای کودکان می تواند در بهتر شدن خلق و خوی کودک تاثیر بسزایی داشته باشد.

به طور کلی می توان گفت که دلسترها به دلیل داشتن مواد مغذی از نوشابه و سایر نوشیدنی های گازدار بهتر است. زیرا که نوشابه تنها حاوی آب، شکر، اسانس و رنگ ست و از تمامی املاح معدنی نیز تهی می باشد که با مصرف کردنش تنها انرژی به بدن فرد مصرف کننده می دهد.ولی دلستر به دلیل املاح و مواد مغذی که از جو دریافت می کند تا حدی از نوشابه بهتر است اما بایستی توجه داشته باشید که مصرف بی رویه و نامتعارف آن نیز مشکل ساز خواهد بود. لازم به ذکر است که بگوییم با وجود اینکه دلسترها برای کودکان در مقایسه با نوشابه ها بهتر است اما بدین معنی نیست که در مصرف آن زیاده روی کنید زیرا در ماءالشعیر نیز گاز کربنیک و شکر وجود دارد که اثراتی مثل چاق کنندگی و پوکی استخوان را به دنبال خواهد داشت و اثراتش از نوشابه کم نیست.

انواع دلسترها به دلیل داشتن مقداری فسفر قادر به بر هم زدن تعادل کلسیم و فسفر بدن را دارد و منجر به اختلالات استخوانی در کودکان می شود.
میزان فسفری که درنوشابه وجود دارد موجب اختلال دررشد و بروز بیماری راشیتیسم در کودک می شود. بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان ها که بیشتر در کودکان مشاهده می شود زمانی اتفاق می افتد که کودکی که کمبود ویتامین D دارد اقدام به مصرف دلستر کند. افزایش دلستر برای کودک به دلیل اینکه اسید فسفریک به نوشابه ها اضافه می کنند باعث افزایش چربی های نامطلوب در خون می شود و بی اشتهایی کودک را افزایش می دهد.
مصرف دلسترها برای کودکان به دلیل داشتن مواد قندی ممنوع است زیرا با مصرف آن ها کودک قادر به دریافت مقدار کمی شیر مادر و یا غذا می شود.
مصرف دلسترها برای کودکان منجر به نفخ شکم در آن ها خواهد شد مشاهده می کنیم که اکثر کودکان از درد نفخ شکم رنج می برند.
همچنین مصرف دلستر برای کودکان ممکن است آن ها را با سوء تغذیه مواجه سازد زیرا با خوردن این نوشیدنی ها میزان اشتهای کودک را خیلی کم می کند و مانع رسیدن مواد غذایی به بدن خواهد شد و در نتیجه موجب سوء تغذیه می شود.
خواص و مضرات مصرف دلستر در دوران شیردهی
دلستر یکی از نوشیدنی هایی است که مصرف آن به خانم های شیرده در این دوران توصیه می شود اما باید بدانند ممکن است عوارضی را هم برای مادران به دنبال داشته باشد.
یدن مقدار زیادی آب و مصرف برخی از مواد غذایی در تولید و ازدیاد شیر مادرموثر هستند. یکی از موادی که نوشیدن آن در دوران شیردهی سبب افزایش شیر مادر می شود، دلسترمی باشد که حاوی مالت جو، گلوکز، ویتامین های گروه B، ویتامین C، اسیدهای آمینه و آب کربوناته است.

دلستر برای شیر مادر و دیگر خواص آن
خواص مفید دلستر شامل موارد زیر است:
رشد سلول های مغز در کودکان
جلو گیری از تشکیل سنگ های کلیوی و ادراری و دفع رسوبات کلیه
ضد عفونی کردن روده
برطرف کردن خستگی
افزایش شیردهی در مادران

جایگزین نمودن دلستر به جای نوشابه بسیار مفید است اما باید دلستر در حد متعادل مصرف شود. زیاده روی در مصرف هر نوع ماده غذایی جتی مفید در دوران شیردهی برای سلامتی بدن مادران مضر است پس باید دلستر به مقدار مناسب و متعادل مصرف گردد.

مضرات زیاده روی در مصرف دلستر یا ماءالشعیر برای سلامتی مادران شیرده
مصرف بیش از حد آن به دلیل قند بالا سبب پوسیدگی دندان و چاقی میشود.
برای افرادی که معده حساس دارند مضر است و میزان اسیدیته ی معده را بالا میبرد و منجر به زخم های گوارشی می شود.
برای مادران لاغر بی اشتهایی می آورد زیرا معده آنان را پر گاز می کند.
سخن آخر درباره دلستر و شیر مادر
دلستر سبب افزایش شیر مادر می شود اما مصرف زیاد آن در مادران لاغر پر شدن معده با دلستر و بی میل شدن نسبت به غذا می شود و درمادران شیرده چاق سبب افزایش کالری مصرفی آنها و چاقی بیشتر آنان می شود.

منبع : آرگا و نمناک

تاریخ درج  :  1400/6/21  

ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی