خرید فایل های قابل دانلود
جستجو   :  

داروی فاموتیدین چیست؟

به طور طبیعی اسید معده برای هضم غذا تولید می‌شود. مقدار بیش از حد اسید، سبب آسیب زدن به آستر پوشاننده معده می‌گردد که نتیجه آن التهاب، زخم و سایر بیماری‌ها می‌باشد. فاموتیدین با کاهش تولید اسید در معده اثر خود را اعمال می‌کند. این مکانیسم سبب کاهش علائم بیماری و کمک به بهبود روند درمانی در بیماری می‌گردد.

نکته: مصرف فاموتیدن در بارداری ممنوع نیست اما در سه ماه اول بارداری بهتر است دارویی مصرف نشود و زیر نظر پزشک در دوران بارداری و همچنین کودکان  فاموتیدن مصرف گردد.
عوارض داروی فاموتیدین
مصرف فاموتیدین ممکن است منجر به عوارضی مانند سردرد، یبوست یا اسهال شود. اگر هر یک از این عوارض ادامه یافت یا بدتر شد به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتی که دکتر گوارش داروی فاموتیدین را برای شما تجویز کرده است، مطمئن باشید فواید آن بیش از مضراتش خواهد بود.

مقدار و نحوه مصرف
میزان مصرف این دارو برای بیماری‌های مختلف متفاوت است و باید طبق نظر پزشک تعیین گردد. به طور معمول برای بیماری‌های زیر میزان مصرف به این شرح است:

  •  زخم معده و دوازدهه در بزرگسالان: برای درمان حاد، از راه خوراکی مقدار 40 میلی‌گرم به هنگام خواب به مدت 8-4 هفته مصرف می‌شود. به‌عنوان درمان نگهدارنده مقدار 20 میلی‌گرم به هنگام خواب از راه خوراکی مصرف می‌شود. میزان مصرف در کودکان 16-1 سال mg/kg/day 5/0 موقع خواب یا به‌ صورت دوبار در روز و با دوز حداکثر روزانه mg/day 40 می‌باشد.
  • حالات پاتولوژیک ترشح بیش از حد (مانند سندرم زولینگر- الیسون، سندرم روده کوتاه) در بزرگسالان: از راه خوراکی، مقدار 20 میلی‌گرم هر شش ساعت مصرف می‌شود. تا مقدار 160 میلی‌گرم هر شش ساعت می‌توان تجویز کرد.
  •     درمان کوتاه مدت برگشت اسید از معده به مری (رفلاکس) در بزرگسالان: 40-20 دوبار در روز تا 12 هفته مصرف شود. میزان مصرف در کودکان 16-1 سال mg/kg/day 1 یک یا دوبار در روز می‌باشد.
  •     پیشگیری یا درمان سوزش سرمعده در بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال: 1 قرص به هنگام بروز علائم یا mg 10 یک ساعت قبل از غذا مصرف می‌شود. دارو می‌ تواند دو بار در روز استفاده شود.

تاریخ درج  :  1400/6/21  

ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی